Sterylizacja

Autoklaw    W trosce o Państwa bezpieczeństwo wyposażyliśmy nasz gabinet w dwa autoklawy spełniające wszystkie standardy sterylizacji instrumentów stomatologicznych. Ponieważ każde urządzenie zastosowane podczas zabiegu stomatologicznego wymaga dokładnej sterylizacji medycznej stosujemy autoklaw najnowszej generacji – Getinge K7+. Jest to hermetycznie zamknięte naczynie, którego działanie polega na równoczesnym zwiększaniu ciśnienia i temperatury wody znajdującej się wewnątrz. W związku z tym potrafi on podnieść temperaturę do ponad 100°C, co w normalnych warunkach byłoby niemożliwe. Sprawia to, że wszelkie drobnoustroje i toksyny ulegają zniszczeniu. Dzięki temu mamy pewność co do doskonałych efektów sterylizacji.

   Zanim jednak narzędzia trafią do autoklawu poddawane są wstępnym etapom oczyszczania. Najpierw są myte specjalnymi płynami dezynfekcyjnymi w myjce ultradźwiękowej, następnie suszone i umieszczane w tak zwanym rękawie sterylizacyjnym przepuszczającym parę wodną. Każdy z nich jest opisywany i zgrzewany, a ponadto posiada wskaźnik chemiczny, który zmienia barwę po osiągnięciu wymaganych parametrów sterylizacji.

   W naszej klinice posiadamy również specjalny autoklaw do sterylizacji wszelkiego rodzaju końcówek, turbin i narzędzi litych – Dac-Universal. Wyposażony jest on dodatkowo w funkcję automatycznego mycia i smarowania przed właściwą sterylizacją. Wykorzystuje on mycia pulsacyjne do dokładnego oczyszczania narzędzi zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Mycie to polega na podawaniu raz zimnego i raz gorącego strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Na koniec procesu do komory autoklawu podawana jest nasycona para wodna o wysokiej temperaturze, a cały system powtarzany jest 16 razy.